„Vardan Lietuvos“ siūlo dar daugiau pagalbos priemonių – kompensacijos už elektrą ir darbą nuotoliu

„Vardan Lietuvos“ siūlo dar daugiau pagalbos priemonių – kompensacijos už elektrą ir darbą nuotoliu

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime atstovai Lukas Savickas, Algirdas Stončaitis ir Tomas Tomilinas trečiadienį surengė spaudos konferenciją, kurioje pristatė dar vienas registruojamas teisės aktų pataisas, skirtas nežaboto elektros ir dujų kainų kilimo pasekmėms gyventojams švelninti.

Frakcijos seniūno Luko Savicko teigimu, deja, mūsų Vyriausybė demonstruoja olimpinę ramybę, o gyventojams išmeta eilinį kozerį – laukite biudžeto, nors visi aiškiai suprantame, kad laukimas tolygus gilėjančiai krizei.

„Kol gyventojai ir verslai su dideliu nerimu laukia artėjančios žiemos, Vyriausybė ir toliau demonstruoja neatsakingą neveiksnumą. Net prasidėjus Seimo rudens sesijai darbotvarkėje vis dar nematome įstatymų projektų, sprendžiančių krizę. Neaišku, kokių konkrečių žingsnių ketinama imtis siekiant pažaboti energetikos kainas. Be raginimo laukti biudžeto, nėra jokio aiškaus paramos paketo žmonėms ir verslams“, – pažymi frakcijos seniūnas, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko pavaduotojas Lukas Savickas.

Praėjusią savaitę Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ pateikė 10-ies priemonių paketą, kuriuo siūlo spręsti dėl Vyriausybės neveikimo atsiradusią ekstremalią energetikos situaciją. Trečiadienį frakcijos atstovai pateikė dar vienus siūlymus.

 

Kompensacijos už elektrą

Pasak Seimo nario Tomo Tomilino, šiuo metu Lietuvoje funkcionuoja gerai išvystyta būsto šildymo išlaidų kompensavimo sistema, tačiau nėra jokių kompensacijų už elektros energijos išlaidas, kurios pastaruoju metu sudaro reikšmingą dalį šeimų biudžeto ir neretai siekia 100 ar daugiau eurų per mėnesį.

„Šiuo metu valstybė taiko ne tikslinį, o universalų sprendimą ir laikinai dengia dalį išaugusios elektros kainos. Nors subsidija taikoma visiems vartotojams, tačiau akivaizdu, kad tokios pagalbos nepakanka nepriteklių patiriantiems žmonėms ir tai negalės tęstis ilgai dėl reikalingų milijardinių sumų iš valstybės biudžeto. Valstybė turi ieškoti sprendimų, kaip mažinti kainą, daugiau generuoti energijos ir kaip tikslingai padėti žmonėms, kai jų sąskaitos už elektrą viršija jų galimybes mokėti“, – teigia T. Tomilinas.

Frakcija siūlo finansinius sunkumus patiriantiems žmonėms dalinai kompensuoti elektros energijos išlaidas – 80 proc. kompensacija iki 100 kw/h žmogui, taip skatinant gyventojus taupyti elektros energiją ir ją gaminti patiems.

Parlamentarai pateikia ir daugiau siūlomų kompensacijų pavyzdžių: tris vidutinius atlyginimus uždirbanti keturių asmenų šeima, mokanti apie 250 eurų už šildymą gautų apie 60 eurų kompensaciją už šildymą ir apie 40 eurų kompensaciją už elektrą. Kitas pavyzdys, du minimalius atlyginimus uždirbanti dviejų asmenų šeima, mokanti apie 250 eurų už šildymą gautų apie 230 eurų kompensaciją už šildymą ir taip pat apie 40 eurų kompensaciją už elektrą.

Siūlomais įstatymo pakeitimais numatoma, kad gaminantys vartotojai arba atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos dalyviai galėtų pretenduoti į padidintą paramos intensyvumą.

Papildomai įstatymo projektu siūloma spręsti problemą, kai žmonės nepasinaudoja pinigine socialine parama. Siūloma lengvinti sąlygas naudotis būsto šildymo ir elektros energijos kompensacijomis. 

Susipažinti su siūlymu galite infografike ČIA.

 

Daugiau kompensacijų dirbantiems nuotoliu

Dėl Vyriausybės planų energijos taupymą perkelti ant gyventojų pečių, rekomenduojant jiems dirbti iš namų, Seimo narys, Antikorupcijos komisijos pirmininkas Algirdas Stončaitis inicijavo Darbo kodekso pataisas, kuriomis nustatoma pareiga visais atvejais susitarus dėl nuotolinio darbo namuose kompensuoti už darbuotojų padidėjusias išlaidas elektros energijai, šildymui bei vandeniui.

„Be to, planuojame teikti dar vienas įstatymų pataisas, kuriomis būtų numatyta galimybė dalinai kompensuoti žmonių įsigytus baldus, kompiuterinę įrangą ar kitas ryšio priemones, reikalingas jų nuotoliniam darbui“, – sakė A. Stončaitis.

Frakcija primena, kad anksčiau pateiktame pagalbos priemonių pakete, kurį siūloma Vyriausybei pradėti įgyvendinti jau nuo spalio mėnesio, numatyta nulinio PVM tarifo šildymui taikymas, elektros kainos fiksavimas, elektrinių suminės galios didinimas, efektyvesnis biokuro panaudojimas, lengvatinės paskolos, garantijos ir subsidijos verslui, pagalba žmonėms išsilaikyti darbo rinkoje, energetinių kainų kompensavimas gyventojams ir vienkartinės išmokos pažeidžiamiausiems.

 

Nuoroda į spaudos konferencijos vaizdo įrašą: https://www.youtube.com/watch?v=8essOyrQwj4

LRS nuotrauka.

 

Pasidalinti: