„Vardan Lietuvos“ opozicinėje darbotvarkėje – akcizo degalams mažinimas, geresnės sąlygos pensijų gavėjams, dirbantiems pagal individualią veiklą, rūpinimasis šeimomis

„Vardan Lietuvos“ opozicinėje darbotvarkėje – akcizo degalams mažinimas, geresnės sąlygos pensijų gavėjams, dirbantiems pagal individualią veiklą, rūpinimasis šeimomis

Seimo Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ šį ketvirtadienį opozicinėje darbotvarkėje teikia įstatymo projektus, kuriais siekiama sumažinti Lietuvoje degalų kainas, gerinti finansinę padėtį senatvės pensijos gavėjams, lengvinti sąlygas darbo rinkoje individualią veiklą vykdantiems asmenims. Be to, siūloma padidinti poilsio galimybes dirbantiems tėvams, o praktiką atliekantiems studentams numatomos geresnės sąlygos užsidirbti.

„Karo akivaizdoje turime spręsti su juo susijusius iššūkius, padėti Ukrainos žmonėms. Vis dėlto net ir tokioje situacijoje negali būti pamiršti Lietuvos visuomenei jautrūs ekonominiai ir socialiniai klausimai. Todėl teikiame įvairių įstatymų pataisas, kurios stiprintų mūsų gyventojų finansinę galią, spręstų socialines problemas“, – sako Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Linas Kukuraitis.

Frakcijos atstovas, Seimo narys Algirdas Butkevičius teikia įstatymo pataisas, kuriomis siūloma sumažinti akcizus degalams – benzinui ir dyzelinui. Tai, pasak parlamentaro, stabdytų bendrą kainų kilimą, didintų gyventojų perkamąją galią, mažintų paskatas įsigyti kurą kaimyninėse šalyse.

„Lietuvoje smarkiai išaugo ne tik maisto produktų, būsto, vandens, elektros, dujų, transporto paslaugų, bet ir kuro kainos. Tai apsunkino žmonių gyvenimą, verslo plėtrą. Įstatymo projekte siūlome mažinti akcizą 1 tūkst. litrų benzinui nuo 466 iki 359 eurų, o 1 tūkst. litrų dyzelinui – nuo 372 iki 330 eurų, tai siektų ES minimalų tarifą“, – teigia A. Butkevičius.

„Vardan Lietuvos“ atstovai taip pat siekia taisyti susidariusią situaciją, kai išankstinę pensiją pasirinkę asmenys vėliau, jau būdami pensinio amžiaus, gauna sumažintą išmoką visą likusį gyvenimą. Todėl siūloma, kad senatvės pensijos mažinimas būtų stabdomas, kai jos metu išskaičiuotų pinigų suma susilygina su išankstinės pensijos metu išmokėtomis lėšomis.

„Dabar rinkdamasis išankstinę pensiją žmogus suvokia, jog tai nėra jam palankus pasirinkimas. Jis žino, kad ateityje išmokos sumažės. Galima numanyti, jog šį sprendimą daro, nes kitų pasirinkimų nelikę. O egzistuojanti sistema tokiam žmogui yra neteisinga – senatvės pensija sumažinama visam gyvenimui, net jei jis gyvena ilgai ir jau būna kompensavęs iki pensinio amžiaus gautas išmokas“, – pažymi L. Kukuraitis.

Seimo narys Tomas Tomilinas teikia Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma suvienodinti mokestines sąlygas žmonėms, dirbantiems pagal dvi darbo sutartis ir tiems, kurie dirbdami samdomą darbą taip pat vykdo individualią veiklą.

„Dabar įstatymas numato išimtį, kad pagal dvi darbo sutartis dirbantis asmuo yra atleidžiamas nuo socialinio draudimo įmokų „grindų“. Todėl darbdaviai dėl mažesnės mokestinės naštos dažniau renkasi įdarbinti asmenis, dirbančius pagal kitą darbo sutartį, o ne vykdančius individualią veiklą. Taip asmenims, dirbantiems pagal darbo sutartį ir vykdantiems individualią veiklą yra sudėtinga konkuruoti, išlikti rinkoje kaip darbuotojams“, – pabrėžia pataisų iniciatorius T. Tomilinas.

Frakcija Seimui teikia svarstyti ir Darbo kodekso pataisas, numatančias, kad viena papildoma poilsio diena per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas dviem valandomis per savaitę) būtų skiriama tėvams, kurie augina du vaikus iki 16 metų, o dvi dienos (arba sutrumpinamas darbo laikas keturiomis valandomis per savaitę) – tėvams, auginantiems tris ir daugiau vaikų iki 16 metų.

Šiuo metu įstatymas numato teisę į papildomas poilsio dienas tėvams, auginantiems du ir daugiau vaikų iki 12 metų. Frakcijos atstovai pažymi, kad nuostata dėl neįgalaus vaiko amžiaus nesikeičia – įstatymas ir toliau užtikrins teisę į minėtus laisvadienius tėvams iki kol auginamam vaikui sukaks 18 metų.

Seimo narys Domas Griškevičius teikia Mokslo ir studijų įstatymo pataisas, kuriomis siekiama valstybės ir savivaldybių įstaigoms įtvirtinti pareigą, o privačioms įmonėms – sudaryti galimybę atlyginti studentams už jų atliekamą darbą privalomųjų studentų praktikų metu Vyriausybės nustatyta tvarka ir tarifais. Pasak parlamentaro, taip jie būtų apsaugoti nuo diskriminacijos, lyginant su kitais atlygintinai dirbančiais asmenimis, ir užtikrinant konstitucinio principo, kad už darbą turi būti teisingai atlyginama, įgyvendinimą.

Ketvirtadienio Seimo darbotvarkėje numatyta svarstyti frakcijos atstovo Luko Savicko siūlomas įstatymo pataisas, kad kavinės ir kitos viešojo maitinimo įstaigos kartu su tiekiamu maistu klientų prašymu patiektų geriamąjį vandentiekio vandenį. Jis, kaip numatyta projekte, turės atitikti teisės aktų nustatytus saugos ir kokybės reikalavimus.

Plenarinio posėdžio metu frakcija organizuoja ir diskusiją: „Lietuvos ekonominė socialinė situacija, perspektyvos ir būtini sprendimai“, kurioje dalyvaus prof. Rimantas Rudzkis, Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas, „Creditinfo Lietuva“ Verslo plėtros ir strategijos vadovė Jekaterina Rojaka, Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo direktorė Aistė Adomavičienė.

Pasidalinti: